OBS! Dessa sidor är under ombyggnad
Klicka här för att komma till nya webbens startsida
http://www.communica.se/


 Specifikationer

Streckkodläsare
Symbol laserscanner  eller IT4000 CMOS scanner (Card Imager)

Streckkoder
Automatisk val av:
Code 39
Interleave 2 of 5
EAN
Code 2 of 5
Code 128
PDF417*
MicroPDF*
RSS*
IATA*
OCR A**
OCR B**

* Endast Card Imager
** Endast Card Imager Full

Scanhastighet
39 avläsningar per sekund

Datoranslutning
Compact Flash Typ II
(PC-Card via PC-Card adapter)

Operativsystem
Windows Mobile 2003
Windows Mobile 2003SE
Windows Mobile 5.0
Windows Vista
Windows XP
Windows XP Tablet Edition

Strömförbrukning

Laserscanner:
1,4 mA viloläge
67 mA aktiv

Card Imager:
204 mA viloläge
340 mA aktiv

Garanti
1 år

Socket streckkodscanner Compact Flash

Socket streckkodscanner med Compact Flash anslutning är anpassad för bruk i handdatorer och notebooks. Scannern stoppas direkt i Compact Flash-kortplatsen i Pocket PC handdatorer.

Socket bifogar en programvara som emulerar tangentbordsinmatning vilket gör att inläsningen fungerar i nästan alla program. Programvaran kan ställas in att automatisk lägga till tecken och kommandon före och/eller efter streckkoden så att man kan anpassa inmatningen för ett speciellt program.

Scannern klarar de flesta typer av streckkoder inklusive de vanligaste vi använder här i Sverige t.ex Code 39, Interleave 2 of 5 och EAN.

Scannern levereras i två modeller, class 1 respektive class 2 laser. Den huvudsakliga skillnaden är uteffekten, class 1 (0.5 mW) och class 2 (1.2 mW)
I praktiken påverkar det prestandan på tre olika sätt:

  1. Avstånd Upp till ca 25 cm är det ingen större skillnad på de olika modellerna. Class 2 lasern kan dock även läsa större streckkoder på upp till 1,5 m, dock beroende på just storleken och hur reflekterande streckkodens yta är.
  2. Genomskinliga material Class 2 lasern är tillräckligt stark för att läsa genom olika plastförpackningar och även glas (t.ex en bilruta).
  3. Starkt ljus Med class 2 lasern kan streckkoder läsas även i miljöer där det är mycket starkt ljus (indirekt solljus). I direkt solljus är det mycket svårt att scanna. Solens strålar innehåller så mycket energi i samma spektrum som scannern använder att den nästan blir "blind".

Även frekvensen av våglängden skiljer sig åt, vilket gör att strålen från class 2 scannern syns tydligare.

Ruggade skal till handdatorn/Scannern
Skall handdatorn och streckkodsscannern användas utanför kontoret? Se Otterbox ruggade PDA-skal som gör handdatorn vattentät och stötskyddad.

En speciell modul gör att även streckkodsscannern är skyddad mot stötar/slag vatten och damm.

Varför betala massor av pengar för en ruggad handdator? En vanlig handdator + en streckkodsscanner + PDA Armor kostar bara ca 30-50% av en ruggad handdator med scanner.

Socket har ett "Software Developers Kit" för utvecklare, mer information finns via Sockets hemsida.

 Produktblad i Adobe Acrobat-format (PDF)
Socket Streckkodscanner Compact Flash (Engelskt)
 Artikelnr. Produkt
Tillverkarens artikelnummer
2673403 Socket streckkodscanner Compact Flash. Class 1 Laser (0,5 mW)
IS5006-245
2673416 Socket streckkodscanner Compact Flash. Class 2 Laser (1,2 mW)
IS5007-321
2673419 Socket Streckkodscanner CF Card Imager Basic (även 2-dimensionella streckkoder)
IS5200-394
2673420 Socket Streckkodscanner CF Card Imager Full (även 2-dimensionella streckkoder + OCR A & OCR B)
IS5202-413
2673415 Socket Scanner SDK
SW1201-303
 

Communica Datadistribution AB Gårdsvägen 7 H 169 70 Solna
Tel 08-441 35 30 Fax 08-441 35 31 Email info@communica.se