Specifikationer

WAN
2 st 10/100 Mbit ethernet

LAN
4 st 10/100 Mbit ethernet på en switch

VPN-protokoll
IPSec
DES (56 bitar)
3DES (168 bitar)
AES-128 (128 bitar) 
AES-192 (192 bitar)
AES-256 (256 bitar)

PPTP
(40 eller 128 bitar)

VPN-kapacitet
Upp till 10 samtidiga tunnlar

Stöd för dynamiska IP-adresser

Krypterad bandbredd
Med 3DES, AES-196 och AES-256 runt 3 Mbps

Med DES och AES-128 runt 3.6 Mbps

Brandväggskapacitet
Brandväggen klarar att hantera en bandbredd på runt 20 Mbps

Inbyggd Stateful Inspection

Lastbalansering
Automatisk fördelning av trafiken på de två WAN-portarna om båda är inkopplade

Reservlänk
Automatisk failover till den andra länken om den ena skulle gå ner

Routing
Statisk

Storlek på nätverk Rekommenderas för upp till 25 användare på nätverket

Konfiguration
Webbgränssnitt

DHCP-server
Inbyggd

Virtual server
Dynamisk per IP-portnummer

Storlek
24.8x16.5x3.8 cm

Vikt
1 kg

Rackmonteringsbar
Nej

MultiTech art nr
RF830VPN-EURO

MultiTech RF830VPN

RF830VPN är en ny modell i MultiTechs serie av brandväggar för mindre kontor och avancerade hemanvändare. RF830VPN har funktioner för VPN-kopplingar mellan nätverk, VPN-kopplingar från enskilda användare som ansluter med VPN-klientmjukvara samt funktioner för lastbalansering och reservlänk.

Brandvägg

RF830VPN delar in ditt nätverk i två eller tre delar: en inre LAN-del som med standardinställningarna är helt skyddat från inkommande trafik samt en eller två publika WAN-delar som utgör kopplingarna mot en eller två internetoperatörer.

RF830VPN har stöd för stateful inspection, port- och IP-filtrering, NAT, flexibla virtual server-funktioner samt intrångs- och portskannings-detektering (något begränsat jämfört med de större modellerna).

I och med att enheten har två WAN-portar så kan två separata länkar kopplas in. RF830VPN kan automatiskt dirigera trafiken via dessa portar. Antingen för att dela upp belastningen på två länkar (lastbalansering) eller för att se till att trafiken tar en alternativ väg om en av länkarna skulle gå ner (reservlänk). Det går även att kombinera denna funktionalitet.

VPN

RF830VPN innehåller en VPN-gateway som kan användes både för att koppla ihop olika nätverk med säkra tunnlar över internet (LAN-till-LAN) eller för att låta enskilda datorer skapa säkra tunnlar in till ett nätverk (klient-till-LAN).

Enheten har stöd för både IPSec- och PPTP-protokollen. MultiTech rekommenderar maximalt 10 samtidiga VPN-tunnlar med RF830VPN. Den maximala krypteringskapaciteten vid användning av 3DES är 3 Mbps medan den är något högre för de enklare krypteringarna.

I LAN-till-LAN-läge kan endast IPSec användas. Genom att utnyttja den inbyggda dyndns-klienten kan LAN-till-LAN-kopplingar göras även mellan enheter som får dynamiskt tilldelade IP-adresser (t.ex vanliga ADSL- eller kabelmodem-kopplingar för hemmabruk).

För klient-till-LAN kan både IPSec och PPTP användas. PPTP har den fördelen att det finns inbyggt i de flesta operativsystem. IPSec är en mer avancerad teknik som bland annat har fördelen att flera tunnlar kan vara etablerade från klienten samtidigt.

Virtual server

Om serverfunktioner behöver kunna nås inne på det skyddade nätverket så kan enskilda externa IP-adresser och portar öppnas och dirigeras in mot interna servrar. Funktionen är mycket flexibel och det går exempelvis att låsa ner så att bara vissa anropande IP-adressen tillåts.

Stöd för dynamiskt uppdaterade dns-namn

RF830VPN har stöd för att hålla dyndns-adresser uppdaterade med aktuell IP-adress på WAN-porten. Det går även att få den att automatiskt hålla aktuell IP-adress uppdaterad om enheten går över på reservlänken.

Inbyggd DHCP-server

Om man så önskar så kan RF830VPN agera DHCP-server för nätverket. Datorerna på nätverket får då automatiskt rätt information tilldelad om vilken väg de skall använda ut på internet samt information om aktuell dns-server.

Loggning och rapporter

Utförlig loggning kan göras genom att enheten skickar statusmeddelande till en dator försedd med syslog-programvara. Enklare loggning och rapporter kan också visas i det webbaserade administrationsgränssnittet. Enheten kan också maila statusinformation till administratören.

Design

RF830VPN är byggd i plåt och kan ställas antingen på en plan yta eller hängas upp på väggen med hjälp av de kryssformade hålen i botten. Den har ett externt nätaggregat. Inga rörliga delar såsom fläktar eller hårddisk används. All information som skall lagras permanent läggs på flashminne.

Brandväggen är försedd med två separata WAN-portar samt fyra LAN-portar på en inbyggd 10/100 switch. Statuslampor för dessa finns på fronten av enheten.

Skillnader mellan RF830VPN och andra MultiTech-brandväggar

 Produktblad i Adobe Acrobat-format (PDF)
Produktblad (engelskt)
 Artikelnr. Produkt
1141634 MultiTech RF830VPN - Brandvägg med VPN och 2 st WAN-portar
1141622 MultiTech IPSec-klient 1-pack
1141618 MultiTech IPSec-klient 5-pack
1141619 MultiTech IPSec-klient 10-pack
1141620 MultiTech IPSec-klient 50-pack
 

Communica Datadistribution AB Gårdsvägen 7 H 169 70 Solna
Tel 08-441 35 30 Fax 08-441 35 31 Email info@communica.se