Sök
 
 
   
  Produkter
 Antenner
 Antennkablar och adaptrar
 Apple
 Datorlås
 Datorväskor
 Dockningsstationer
 Ergonomi
 KVM
 M2M
 Mjukvara
 Mobilt bredband
 Molntjänster
 Mätinstrument
 Möss
 Nätverk och kommunikation
 Repeaters
 Resväskor
 Sensorer
 Telefoner
 Tillbehör
 Tillverkare
 Nyheter

Advantech B+B eWorx Ethernet Switch 4 + 1 FX MM SC

Advantech B+B eWorx Ethernet Switch 4 + 1 FX MM SC BB-SE205-MMSC
Klicka på bilden för en förstoring

Advantech B+B eWorx Ethernet Switch 4 + 1 FX MM SC BB-SE205-MMSC

Information  

Ett smart val för moderna industriella nätverk - Advantech B+B eWorx SE200 är kostnadseffektiva, bäst i klassen, UL certifierade plug-and-play och oövervakade Ethernet-switchar.

Dessa switchar är konstruerade för användning i krävande industriella miljöer och erbjuder oöverträffad prestanda, tillförlitlighet och värde. Konstruerad med ett robust IP30-kvalificerat metallhölje som är utformat för att ge effektiv värmeavledning. Utrustad med upp till 8st 10/100Mbps Twisted pair-portar och 1st 100Mbps fiberoptisk port (på vissa modeller) med stöd för full dataöverföring.

Strömanslutningen klarar av 12-48 VDC redundant och är säkrad med en dubbel skyddsmekanism: Reverserad polaritet och överbelastningsskydd förhindrar skador på switchen från felaktiga elledningarna. Överbelastningsskyddet är en automatsäkring som förhindrar överbelastning och när normala ström återfås startar den om switchen automatiskt.

Strömadapter medföljer ej (se tillbehör)!

Funktioner

  • 4 portar RJ45, 10/100 Mbps auto-negotiation
  • 1 port SC, Multi-mode, 2km
  • Full/half duplex flow control
  • MDI/MDI-X auto crossover
  • Broadcast storm protection
  • IP30 klassificerat metallskal
  • Temperaturområde -10 till 60°C
  • DIN-fäste eller väggmontage
  • Dubbel strömmatning 12-48VDC för redundans
  • EMS-skydd

Produktblad i PDF-format 

Information om Begränsad livstidgaranti 


Specifikationer  

Ethernet   5 portar, 10/100Mbps
  Auto Sensing, 10/100BaseTX, Duplex and MDIX
  Längst avstånd upp till 100 meter
Fiber mode   1 port, 10/100Mbps Multi-mode SC, 2km
Fiber   Auto Sensing, 10/100Base-T(X), 100Base-FX
Standard   IEEE 802.3, 802.3u, 802.3x
Temperatur   -10 till 60°C
IP-klassning   IP30
Fäste   DIN- och väggfäste medföljer
Strömförsörjning   Dubbla 12~48VDC. Adapter medföljer ej (se tillbehör)!
Storlek   30 x 140 x 95 mm
 


Tillverkarens art.nr Communicas art.nr Produkt
BB-SE205-MMSC 5353568 Advantech B+B eWorx Ethernet Switch 4 + 1 FX MM SC

Tillbehör och länkade artiklar


B+B Power Supply DIN Slim 24V DC 10W BB-MDR-10-24
M2M  > Powersupply
B+B Power Supply DIN Slim 24V DC 10W
Advantech DIN Slim nätaggregat för HVAC, fabrikskontroller, maskiner och robotar. 24V DC 10W.
Communica art nr: 
5352400
Tillverkarens art nr: 
BB-MDR-10-24
www.communica.se använder cookies i samband med din inloggning i webshopen (0,125 ) [54.226.179.247] infon extra