Sök
 
 
   
  Produkter
 Antenner
 Antennkablar och adaptrar
 Apple
 Datorlås
 Datorväskor
 Dockningsstationer
 Ergonomi
 KVM
 M2M
 Mjukvara
 Mobilt bredband
 Molntjänster
 Mätinstrument
 Möss
 Nätverk och kommunikation
 Repeaters
 Resväskor
 Sensorer
 Telefoner
 Tillbehör
 Tillverkare
 Nyheter

B+B eWorx Managed Ethernet Switch 8 + 2 Gig SFP Nyhet

B+B eWorx Managed Ethernet Switch 8 + 2 Gig SFP BB-SEC510-2SFP-T
Klicka på bilden för en förstoring

B+B eWorx Managed Ethernet Switch 8 + 2 Gig SFP BB-SEC510-2SFP-T

Information  

Advantech B+B eWorx SE500-serien är branschens första Ethernet Green, IEEE802.3az - -switchar som reducerar strömförbrukning med upp till 60 % och den totala ägandekostnaden.

SECP510-2SFP-T är en fullt managerad Ethernet-switch med industriella robusta funktioner för att fungera i svåra miljöer. Denn erbjuder alla grundläggande funktioner du förväntar dig i en managerad switch som VLAN, IGMP snooping, Ring Technology, SNMP V1, V2C, V3, webb och Telnet stöd. Förutom det stöder den även säkerhetsfunktioner såsom SSH, SSL, TLS, TTLS, PEAP och Radius.

Inbyggt i varje switch är branschledande crossmanagement-teknik kallad IXM.Den IXM funktionen använder en automatisk synkronisering funktion för att göra utplacering av flera växlar snabbt och enkelt. Detta görs genom att konfigurera en växla i systemet som kommer att nå ut och konfigurera andra kompatibla växlar. Denna funktion fungerar med andra SE500 serien växlar liksom SE300 serien växlar från Advantech B + B SmartWorx.

Strömadapter medföljer ej (se tillbehör)!

Funktioner

  • 8-port 10/100Mbps + 2-port Gigabit Combo (SFP/Koppar)
  • Security: 802.1x (Port-Based, MD5/TLS/TTLS/PEAP Encryption), RADIUS
  • Management: SNMP v1/v2c/v3, WEB, Telnet, Standard MIB, Private MIB
  • Temperaturområde -40 till 75°C
  • DIN-fäste eller väggmontage
  • Dubbel strömmatning 12-48VDC för redundans
  • Energy Efficient Ethernet (EEE), IEEE 802.3az för låg strömförbrukning
  • EMS nivå 3-skydd
  • Portbaserad QoS funktionen för deterministisk dataöverföring
  • Kommunicerar med SCADA via Modbus/TCP
  • Kommunicerar med NMS (Networking management system) via SNMP

Produktblad i PDF-format 


Specifikationer  

Ethernet   8 portar, 10/100Mbps
  2 portar, Gigabit Combo (SFP/Koppar)
  Auto Sensing, 10/100/1000BaseTX, Duplex and MDIX
  Längst avstånd upp till 100 meter
Säkerhet   802.1x (Port-Based, MD5/TLS/TTLS/PEAP Encryption), RADIUS
Management   SNMP v1/v2c/v3, WEB, Telnet, Standard MIB, Private MIB
Standard   IEEE 802.3, 802.3u, 802.3x, 802.1p, 802.3az
Temperatur   -40 till 75°C
IP-klassning   IP30
Fäste   DIN- och väggfäste medföljer
Strömförsörjning   Dubbla 12~48VDC. Adapter medföljer ej (se tillbehör)!
Storlek   74 x 152 x 105 mm
 


Tillverkarens art.nr Communicas art.nr Produkt
BB-SEC510-2SFP-T 5353550 B+B eWorx Managed Ethernet Switch 8 + 2 Gig SFP

Tillbehör och länkade artiklar


B+B Power Supply DIN Slim 24V DC 40W BB-MDR-40-24
M2M  > Powersupply
B+B Power Supply DIN Slim 24V DC 40W
Advantech DIN Slim nätaggregat för HVAC, fabrikskontroller, maskiner och robotar. 24V DC 40W.
Communica art nr: 
5352402
Tillverkarens art nr: 
BB-MDR-40-24

Advantech B+B IE-SFP/155-ED MM1300-LC 2km BB-808-38102
M2M  > Transceivers  > Fiber Multi Mode (short range)
Advantech B+B IE-SFP/155-ED MM1300-LC 2km
SFP, SFP+s och XFP är kompakta transceivers som fungerar som modulära kontakter. Finns i modeller för koppar (RJ-45) och de vanligaste fiberlägen, våglängder och datahastigheter.
Communica art nr: 
5353555
Tillverkarens art nr: 
BB-808-38102

Advantech B+B IE-SFP/155-ED SM1310/PLUS-LC 40km BB-808-38104
M2M  > Transceivers  > Fiber Singel Mode (long range)
Advantech B+B IE-SFP/155-ED SM1310/PLUS-LC 40km
SFP, SFP+s och XFP är kompakta transceivers som fungerar som modulära kontakter. Finns i modeller för koppar (RJ-45) och de vanligaste fiberlägen, våglängder och datahastigheter.
Communica art nr: 
5353556
Tillverkarens art nr: 
BB-808-38104

Advantech B+B IE-SFP/1250-ED MM850-LC 550m BB-808-38201
M2M  > Transceivers  > Fiber Multi Mode (short range)
Advantech B+B IE-SFP/1250-ED MM850-LC 550m
SFP, SFP+s och XFP är kompakta transceivers som fungerar som modulära kontakter. Finns i modeller för koppar (RJ-45) och de vanligaste fiberlägen, våglängder och datahastigheter.
Communica art nr: 
5353558
Tillverkarens art nr: 
BB-808-38201

Advantech B+B IE-SFP/1250-ED SM1310/PLUS-LC 30km BB-808-38203
M2M  > Transceivers  > Fiber Singel Mode (long range)
Advantech B+B IE-SFP/1250-ED SM1310/PLUS-LC 30km
SFP, SFP+s och XFP är kompakta transceivers som fungerar som modulära kontakter. Finns i modeller för koppar (RJ-45) och de vanligaste fiberlägen, våglängder och datahastigheter.
Communica art nr: 
5353559
Tillverkarens art nr: 
BB-808-38203
www.communica.se använder cookies i samband med din inloggning i webshopen (0,125 ) [54.226.179.247] infon extra